Popis souboru

V září 2012 se folklórní rodina rozrostla o dalšího člena.

Pod hlavičkou T. J. Sokol Slatiňany vznikl Dětský folklórní soubor Sejkorky.

Ve třech tanečních odděleních souboru a v muzice hraje, zpívá a tančí více než 60 dětí od 4 do 18ti let. Soubor zpracovává písně, tance, dětské hry a říkadla z východu Čech a Českomoravské vysočiny. Vedoucí souboru je Stanislava Sejkorová, muzika pracuje pod vedením Jiřiny Pražanové.

Od svého založení soubor úzce spolupracuje s Národopisným souborem Formani a v současné době už pro Formany vychoval i mladou generaci tanečníků a muzikantů.

Vystoupení souboru se od jeho založení stala nedílnou součástí kulturního života ve Slatiňanech i v blízkém okolí. Od roku 2012 předvádí děti pravidelně své umění na vánočních koncertech a Slatiňanském pozastavení, kam si soubor zve i hosty z jiných regionů.

V srpnu 2014 soubor reprezentoval Českou republiku na festivalu v polské Varšavě a v listopadu téhož roku přinesl české písničky a tance na mezinárodní folklórní festival do Maďarska.

Sejkorky jsou také jedním z organizátorů Dětského mezinárodního folklórního festivalu Tradice Evropy.  Díky tomuto festivalu mohli diváci ve Slatiňanech vidět dětské folklórní soubory z celého světa.

Ve spolupráci se skanzenem v Kouřimi soubor připravil a oživil lidové obyčeje spjaté s jarem – Letnice, Obchůzku královniček a Čištění studánek. O těchto zvycích v roce 2013 vysílala ČT2 reportáž v pořadu Folklorika a v roce 2019 se soubor představil s těmito zvyky opět v živém vysílání na ČT 24.

Sejkorky se také pravidelně účastní folklorních festivalů – Adámkovy slavnosti v Hlinsku, MFF Pardubice – Hradec králové, MFF Červený Kostelec a dalších koncertů po celé České republice.

Jako správný sokolský soubor se také účastníme Celostátních přehlídek sokolských souborů.

V roce 2021 se Sejkorky chystají na festival ve slovenské Likávce a opět získaly pozvání na mezinárodní folklórní festival do maďarského Sarospathaku.

stana

Stanislava Sejkorová

Vedoucí souboru

Přiletěly sejkorky na okýnko, pojďte se podívat paňmaminko. Písničky zpívají, v kole se zatočí, až vaše srdéčko radostí poskočí.…

Pro uchazeče

O co jde?

  • Naučíš se u nás lidové tance a písně

 

  • Získáš nové přátele

 

  • Vyrazíš s námi na domácí a zahraniční festivaly

Vítáme nové členy

Chceš se k nám přidat, tak neváhej a navštiv nás! Zkoušíme každý pátek.

1.  nejmladší skupina  | 13:45 – 14:45

2.  mladší skupina       | 14:50 – 16:00

3.  starší skupina        | 16:00 – 18:00

4.  muzika                  | 15:30 – 18:00